Ana sayfa > FX İşlemleri > İşlem Sözlüğü
   
 

İşlem Sözlüğü

Emir: Varlık alım veya satımı için elektronik işlem platformuna iletilen talimatlardır.

Taşıma Maliyeti/Kazancı (Swap): Alım satım işlemlerinde pozisyon alınan para birimlerine uygulanan faiz oranları neticesinde yatırımcının faiz geliri elde ettiği ya da faiz giderine katlandığı tutardır.

Ters İşlem: Uzun pozisyon karşısında kısa pozisyon, kısa pozisyon karşısında uzun pozisyon alınmasıdır.

Kaldıraç: İşlem yapmak için yatırılan teminat tutarı karşılığında alınabilecek pozisyon tutarını gösterir.

Kaldıraç Oranı: İşlem yapmak için yatırılan teminat tutarı karşılığında alınabilecek pozisyon tutarını gösteren orandır.

Kaldıraçlı Alım/Satım İşlemi: Yatırılan teminat tutarı karşılığında döviz, emtia, kıymetli maden ve diğer varlıkların belirli bir kaldıraç oranı üzerinden ve fiziki teslimat yapılmaksızın elektronik ortamda alım veya satım işlemidir.

Elektronik İşlem Platformu (EİP): Yatırımcıların kaldıraçlı alım satım yapabileceği, FX hesap durumu ve cari FX fiyatlarını anlık olarak görüntüleyebilecekleri elektronik platformdur.

Spread: Alış fiyatı ile satış fiyatı arasındaki farktır.

Baz Döviz: İşlem yapılan döviz paritesindeki ilk para birimidir.

Karşıt Döviz: İşlem yapılan döviz paritesindeki ikinci para birimidir.

Uzun Pozisyon: Baz dövizin alımı ile oluşan pozisyondur. Bu pozisyonda yatırımcı baz para biriminin fiyat yükselişinden kar elde edecektir.

Kısa Pozisyon: Baz dövizin satımı ile oluşan pozisyondur. Bu pozisyonda yatırımcı baz para biriminin fiyat düşüşünden kar elde edecektir.

Açık Pozisyon: Kar veya zararı realize edilmemiş, hali hazırda kapatılmamış pozisyondur.

Kapalı Pozisyon: Yatırımcının işlem yaptığı döviz biriminde, o andaki kar ve zararını kabul ederek ters işlem ile kapamasıdır. Oluşan kar ve zarar yatırımcının bakiyesine işlenmiş olur.

Teminat: Yatırımcının alım satım işlemi yapabilmesi için gerekli olan özkaynaktır.

Başlangıç Teminatı: Yatırımcının yeni pozisyon açabilmesi için gereken minimum özkaynak tutarıdır.

Sürdürme Teminatı: Yatırımcının açık pozisyonunu devam ettirebilmesi için sağlaması gereken asgari özkaynak tutarıdır.

Demo İşlem Platformu: Yatırımcıya para yatırmadan sanki içerde parası varmış gibi sanal para ile işlem yapma imkânı sunarak piyasalardaki hareketleri görmesini sağlayan, canlı ya da gecikmeli fiyatlarla deneme işlemleri yapılabilen simülasyondur.

Pip: Herhangi bir dövizin kotasyonunda kullanılan en küçük fiyat adımıdır. Spread “pip” cinsinden ifade edilir. Genelde 1/10.000’dir, ancak JPY gibi para birimlerinde 1/100 olarak kabul edilir.

Risk Bildirimi: Yatırımcının çeşitli piyasalarda yapacağı işlemlerde karşılaşabileceği riskleri ve oluşabilecek potansiyel zararı belirten açıklamadır.

Valör Tarihi: Valör tarihi yapılan işlemin takas veya uzlaşma tarihidir. Forex piyasasında valör tarihi genelde t+2’dir (işlem gününden itibaren iki iş günü). Sadece USDCAD, USDRUB ve USDTRY’de valör tarihi t+1’dir.

Zarar Kes Emri (Stop Loss): Zararı belli bir seviyede tutmak için, açılan pozisyondan daha da fazla zarar edilmemesi için açık pozisyonu kapatmak için verilen emirdir.

Piyasa Emri (Market Order): Aktif piyasa fiyatından almak ya da satmak için verilen emirdir.

Limit Emir (Limit Order): Aktif fiyat seviyesi dışında belli bir fiyat seviyesinden almak ya da satmak için girilen alış ya da satış emridir.

Buy Limit: Piyasa fiyatından daha alt seviyede alım yapabilmek için girilen emirdir.

Sell Limit: Piyasa fiyatından daha üst seviyede satım yapabilmek için girilen emirdir.

Buy Stop: Piyasa belirli fiyata yükseldikten sonra daha da fazla yükseleceği öngörüldüğü zaman seçilir. Piyasa fiyatından daha üst seviyeden alım yapabilmek için girilen şartlı emir türüdür.

Sell Stop: Piyasa belirli bir fiyata düştükten sonra daha da fazla düşeceği öngörüldüğü zaman seçilir. Piyasa fiyatından daha alt seviyede satım yapabilmek için girilen şartlı emir türüdür.

Emir Geçerlilik Süresi: Emrin ne kadar süre geçerli olduğunu belirtir.

İşlem Günlüğü (Journal): Hesap açılışından sonra, geçmişe dönük yapılan tüm işlem ve emir detaylarının görüntülendiği menüdür.

Marjin Çağrısı (Margin Call): Marjının tümünü kullanarak işlem yapan bir yatırımcı, zarar etmesi durumunda sahip olduğu pozisyonunu sürdürmesi için gereken minimum marjın altına düşer. Marjin çağrısı bu durumda aracı kurumun bu marjı artırması için yatırımcıya yaptığı uyarıdır.

Scalping: Çok kısa bir zaman aralığında, sık ve çok küçük fiyat aralıklarında işlem yapmaktır.

Bakiye: Hesabınızda teminat olarak tuttuğunuz nakit tutardır.

Varlık: Bakiye tutarından kar ya da zarar tutarının çıkarılması sonucunda bulunan hesap değeridir.

Marjin: Pozisyon açmak için kullandığınız tutar.

Serbest Marjin: Mevcut pozisyonlarınız haricinde yeni bir pozisyon açmak için kullanabileceğiniz tutar.

Marjin Seviyesi: Varlığın marjine bölünüp %100 ile çarpılması ile bulunur.

Target Spread: Normal piyasa koşullarında verebileceğimiz en iyi spread’dir. Volatil piyasalarda, Avrupa kapanışından sonra ya da önemli bir veri açıklanacağı zaman spread genişleyerek hedeften farklılık gösterebilir.