FX nedir?

Foreign Exchange (FX), global çapta ülke para birimlerinin görece değerlerinin alınıp satıldığı dünyanın en likit finans piyasasıdır.

USD, EUR, GBP, AUD, CAD, CHF, JPY major para birimleridir. Döviz kurlarında ilk kur baz döviz kuru, ikinci kur ise karşıt döviz kurudur. Alım- satım işlemleri için baz döviz kuru dikkate alınırken, kar/zarar hesaplaması karşıt döviz kur üzerinden yapılır.

Forex piyasasında bir döviz satın aldığınızda o baz para biriminde “uzun” pozisyon, bir dövizi sattığınızda ise o baz para biriminde “kısa” pozisyon almış olursunuz. Mevcut pozisyonunuzu kapatmak için ise aynı döviz çiftinde eşit ve tersi pozisyon almanız yeterli olacaktır.

Örnek olarak, EUR’nun USD karşısında değer kazanacağı beklentisi ile EUR/USD’da 1,3250 seviyesinden alım işlemi gerçekleştirdiğinizde, 1 EUR almış (uzun pozisyon), aynı anda 1,3250 USD satmış (kısa pozisyon) olursunuz. Bu işlemi kapatmak için EUR/USD paritesinde aynı miktarda satış yapmanız gereklidir.

Alış fiyatı (“bid price”) ile satış fiyatı (“ask price”) arasındaki fiyat farkına “spread” (baz) denir. Yapı Kredi’nin alış fiyatı (bid price) sizin satış yapabileceğiniz, Yapı Kredi’nin satış fiyatı ise (ask price) sizin alış yapabileceğiniz fiyatı gösterir.

FX piyasalarının likiditesi yüksek olduğu için bu işlemlerde manipülasyon oluşma riski düşüktür. Haftanın beş günü, 24 saat açık olduğu için işlem kolaylığı sağlar, dünyadaki gelişmelere paralel her an pozisyon alabilmenize veya pozisyonunuzu kapatabilmenize olanak verir. Fiyatların her iki yöne gidişinden de kazanç sağlayabilirsiniz. Fiyatlar yükselirken de, düşerken de kazanma olanağınız bulunmaktadır. Emir çeşitliliği sayesinde, işlem platformuna emir bırakarak ekran karşısında olmadan da zararınızı sınırlayabilir ve karınızı belirlediğiniz seviyeden alabilirsiniz ya da belirlediğiniz seviyeler için alım / satım emirleri bırakabilirsiniz.